Eugen Wohlstein


Eugen-Zvi_Wohlstein_02.pdf

ROZDÍLNÉ OSUDY: LISELOTTE TELTSCHEROVÁ A RUTH HAASOVÁ-MEISSNEROVÁ

Během své druhé výpravy za krásami jižní Moravy a pátrání po její židovské minulosti jsem se – na rozdíl od roku loňského – rozjela z naší vesnice směrem spíše západním. V tomto kratším povídání bych chtěla obrátit pozornost čtenáře ke dvěma ženám s rozdílným osudem, jejichž život byl spjat s jižní Moravou

LISELOTTE TELTSCHEROVÁ A RUTH HAASOVÁ-MEISSNEROVÁ.pdf

Petr Erben

Tím, že byl ustanoven stát Izrael, antisemitismus neustal. Byl ustanoven, abychom mohli antisemitům říct, aby si ho strčili někam.

Petrova verze citátu Efraima Kishona

Petr Erben.pdf

Ze života rodiny Lauscherových

Málokomu se podařilo stát se vězněm obou totalitních režimů, které jsme v Československu měli. Členové rodiny Laucherových si toto pochybné „štěstí“ vyzkoušeli – a nezlomilo je to.

Lauscherovi.pdf

Hefer Eva

Když odjížděla z Ostravy do terezínského ghetta, jela – díky nepochopitelným paragrafům norimberských zákonů – zcela sama. Rodina dostala „odklad“. Evě bylo čtrnáct a bylo toho dost, s čím se musela srovnat. Zůstala naživu, po válce odešla do Izraele a jejím heslem se stalo: A přece jsme vyhráli!

Hefer Eva.pdf

Hefer Eva_Hebrew version.pdf

Adorian Eva

Evino koncentráčnické martýrium skončilo v Mauthausenu, ale válečná traumata si nesla sebou: „Maminka byla měsíce v nemocnici a já tam stála, osmnáctiletý děvče, s ničím. Neměla jsem se s kým poradit. Nebyl nikdo. Nikdo se nevrátil z mé rodiny. To byla hrozná doba.“

Adorian Eva.pdf

Drori Handa


„Celá ta válka, to bylo dost špatný. Ale nejhorší čas byl, když jsem přišla na to, že vlastně stojím před životem sama, že se mi nikdo nevrátil. To bylo snad nejstrašnější.“

Drori Handa.pdf

Korati Anina

„Máš to špatně!“ Tuto větu, ovšem v modifikované podobě, jsem vyslechla v kibucu Kfar Ruppin, když jsme s Aninou porovnávaly pozdrav skautů židovských a svazových. Ukázalo se, že špatně to nebylo, jen jinak. V životě Aničky Vohryzkové – Aniny Korati bylo vždycky všechno jinak. I cesta do Palestiny, kterou jiní zvládli za týden, se v jejím případě protáhla na šest let…

Korati Anina.pdf

Livni Mordechaj

Syn z ortodoxní pražské židovské rodiny vždy zastával názor, že člověk si téměř v každé situaci může z velké míry pomoci sám. Tohle přesvědčení mu pomohlo přežít holocaust – to nejhorší, co dvacáté století přineslo Židům.

Livni Mordechaj.pdf

Livni Chava

Chava, tehdy ještě Eva Fürstová, zcizovala na bratislavské matrice osobní doklady a padělala je. Vyráběla prostě árijské papíry. Zachránila spolu se svou skupinou mnoho židovských životů.

Livni Chava.pdf

Mittelmannová Ruth

„Vidíš ten komín? Aj my ním prejdeme, skôr alebo neskôr.“ Tuto větu uslyšela Ruth vzápětí po příjezdu do Ravensbrücku. „Ja nie, odpovedala som.“ Tehdy ještě nevěděla, že záchrana k ní přijde od skupiny žen z Lidic.

MIttelmannová Ruth.pdf

Singer Irma

Uznávaná autorka knih pro děti svoji prvotinu napsala ještě jako mladá dívka v časech rakousko-uherské monarchie. Začátkem dvacátých let 20. století odešla do Palestiny, nicméně v jejím srdci měla trvalé místo jak Praha, tak šumavské kopce. V Izraeli patřila ke kulturní elitě nového státu.

Singer Irma.pdf

Singer Irma Hebrew version.pdf

Shoshana Zachor

Zachor Shoshana_English version.pdf

Zachor Šošana

Anachnu po – jsme tady. Pořád jsme tady. Hitler nás nezničil. Populární izraelská tvůrkyně pořadů pro děti slovenského původu se zachránila v poslední možné chvíli – Slovenský štát opustila v květnu 1941.

Zachor Šošana.pdf

Zachor Shoshana_English version.pdf


  © 2021 - 2024created by Garoshi Administrace